Christian X., 1912-1947. 10 Kronen 1913, Kopenhagen. 4.47 g. Fb. 300; Hede 2; Schl. 91.
DÄNEMARK, KÖNIGREICH
Christian X. 1912-1947.
10 Kronen 1913, Kopenhagen. 4.47 g. Münzmeister Vilhelm Burchard Poulsen.
Fb. 300; Hede 2; Schl. 91.
GOLD. Vorzüglich-Stempelglanz
Fb. 300; Hede 2; Schl. 91.
GOLD. Vorzüglich-Stempelglanz