Luther, Martin. *1483 Eisleben, †1546 Eisleben. Kirchenreformator. Weißmetallmedaille o. J. (1883). Slg. Opitz 102.
MEDALS
PERSONENMEDAILLEN
previous lot Lot number 8823 next lot
20.00 €
Hammer-price / sale price: 75.00 €
(Preliminary hammer price)
Luther, Martin. *1483 Eisleben, †1546 Eisleben. Kirchenreformator.
Weißmetallmedaille o. J. (1883). 42,86 mm; 29,22 g.
Slg. Opitz 102.
Flecken, vorzüglich-Stempelglanz
Slg. Opitz 102.