Vespasianus, 69-79 für Domitianus. Ô-Aureus, 76/77, Rom; 7.20 g. BMC 196; Calicó 817; Coh. 46; RIC² 918.
previous lot Lot number 2837 next lot
20,000.00 €
Hammer-price / sale price: 17,000.00 €
Vespasianus, 69-79 für Domitianus.
Ô-Aureus, 76/77, Rom; 7.20 g. Kopf r. mit Lorbeerkranz//Füllhorn.
BMC 196; Calicó 817; Coh. 46; RIC² 918.
Vorzüglich-Stempelglanz
Vorzüglich-Stempelglanz