Herzogtum. Philipp II. von Spanien, 1555-1598. Taler (Statendaalder) 1578, Nijmegen, Delm. 112 (R4); Dav. 8498; Purmer Ge 19; v. G./H. 245-6; Vanhoudt 374 NIJ (R4); CNM 2.17.43.

NIEDERLANDE, GELDERN

Lot number 4061

Estimated price: 4,000.00 €
Minimum bid 3,200.00 €

Herzogtum. Philipp II. von Spanien, 1555-1598.
Taler (Statendaalder) 1578, Nijmegen, geprägt während des Aufstands 1573-1581. 30,31 g. Münzzeichen Kreuz von Geldern. Münzmeister Jacob Alewijn. Stempelschneider Hendrik Noster. Gekröntes und geharnischtes Hüftbild l. mit geschultertem Zepter in der Rechten//Gekröntes, vierfeldiges Wappen (Österreich/Burgund) mit Mittelschild, umher die Kette des Ordens vom Goldenen Vlies.
Delm. 112 (R4); Dav. 8498; Purmer Ge 19; v. G./H. 245-6; Vanhoudt 374 NIJ (R4); CNM 2.17.43.

Von großer Seltenheit. Feine Tönung, winz. Schrötlingsfehler, sehr schön-vorzüglich

Exemplar der Auktion Jacques Schulman 257, Amsterdam 1973, Nr. 20 (fl. 23.000,--) und der Verkaufsliste Henzen 7, Amerongen 2004, Nr. 504.

YVETTE: De aanmunting van de Statendaalders was een uitvloeisel van artikel 23 van de Pacificatie van Gent. In dit artikel werd bepaald dat er een einde diende te komen aan de bestaande verschillen in het muntwezen tussen de diverse Gewesten. Op 11 Februari 1577 werd de aanmunting van de Statenmunten verordineerd. De koers bij uitgifte van de Statendaalder was 32 Stuiver. Zoals beoogd is dit aanzienlijke boven de intrinsieke waarde van deze munten die bij een gewicht van 30.47 gram en met een fijnheid van 750/1000 slechts 22.85 gram fijn zilver bevatten. Van de 2.385 geslagen exemplaren zijn slechts enkele exemplaren bekend. Dit exemplaar was in 1973 het 6e bij ons bekende stuk.