Hisham bin ´Abd al-Malik, 724-743. Ô-Dinar, 114 AH (= 732/733); 4.21 g. Walker 234; Album, Checklist 136.

ORIENTAL COINS
UMAYYADEN, KALIFEN IN DAMASKUS

Lot number 2216

Estimated price: 300.00 €
Minimum bid 240.00 €

Hisham bin ´Abd al-Malik, 724-743.
Ô-Dinar, 114 AH (= 732/733); 4.21 g.
Walker 234; Album, Checklist 136.

Min. Belag, sehr schön-vorzüglich