Maximilian II., 1564-1576. Reichstaler 1574 KB, Kremnitz. 28.49 g. Dav. 8058; Voglh. 67 I.
previous lot Lot number 846 next lot
600.00 €
Hammer-price / sale price: 1,800.00 €
Maximilian II. 1564-1576.
Reichstaler 1574, KB, Kremnitz. 28.49 g.
Dav. 8058; Voglh. 67 I.
R Hübsche Patina, sehr schön-vorzüglich
Dav. 8058; Voglh. 67 I.